(Re)kapitulace ledové sezóny 2016/2017

14. Březen 2017, 18:38

Byť je na Velké věži možná stejné množství ledu jako před rokem na závody, ledová sezóna je letos definitivně za námi, a nadchází tak čas rekapitulovat. Jaká tedy byla sezóna 2016/2017 v číslech?

Ve skutečnosti to byla spíše jen sezóna 2017, protože provoz na Ledové stěně byl zahájen 7. ledna 2017. Nicméně ledovat jsme začali už ve čtvrtek 29. prosince 2016, a dnů, respektive nocí, po které se ledovalo, bylo nespočet. Podařilo se tak vytvořit celkem tři sektory k lezení. Při největší mocnosti byla vrstva ledu na velké věži silná více než 60 cm, ve Žlabu 20 - 30 cm a na Malé věži až 50 cm. K lezení bylo připraveno celkem 17 linií s horním jištěním a po vlastním se lezli nejméně další 4 delší linie.

Lezlo se nepřetržitě skoro dva měsíce. Pro veřejnost byla stěna přístupná od 7. ledna do 5. března 2017 v celkem 50 dnech. V dalších dnech, zejména v závěru sezóny, kdy nebyly vypsány termíny lezení, byla stěna ještě přístupná pro lezce, kteří nepotřebovali nic nachystat, popř. pro kurzy a výcviky. Těch ve Víru letos proběhla celá řada. Ať už pod hlavičkou a vedením instruktorů ČHS pro veřejnost, nebo pro profesionální hasiče, celníky a v samotném závěru sezóny také vojáky.

V průběhu sezóny se podařilo vždy v perfektních zimních podmínkách uspořádat tři tradiční akce - TestDay, Metodický víkend a závod v ledovém lezení na rychlost Vírský cepín. Vašich kladných ohlasů na letošní ročník si velice vážíme, a věříme, že i závodní atmosféra přispěla k tomu, že se na stěně letos vystřídalo více než 1300 lezců a lezkyň, přičemž někteří z Vás se v průběhu sezóny vraceli.

Za zmínku také stojí, že letošní dlouhá sezóna se obešla bez vážnějších zranění. Jedinými komplikacemi pro nás byly někdy až příliš silné mrazy, při nichž docházelo k zamrzání ledovacího systému, a které nás tak donutili ledování několikrát v průběhu sezóny rozebrat a po rozmrznutí opětovně sestrojit (zpravidla ještě lépe než při předešlém pokusu). Dalším zádrhelem v závěru sezóny bylo poměrně četné lámání maček, ke kterému docházelo v důsledku únavy materiálu, a to u maček, které byly na stěně čtyři sezóny. Část jich je již obměněna a do zimy přibudou další nové páry, tak jako tomu bylo letos u hrotů cepínů.

A co nás čeká dál? Budeme pokračovat ve stavbě Krabičky. Budeme se starat o skály ve Víru a rádi se na nich a na vírských ferratách s Vámi potkáme. A když ne v létě, tak za rok na ledech :-)

Mimochodem, v průběhu sézóny jste Ledovou stěnu mohli vidět i v médiích.

Rezervace Via ferrata Vír

Rezervujte si materiál na ferraty

Oficiální Facebook

   

Hlavní partner