Vírský cepín

VÍRSKÝ CEPÍN 2019 - ZÁVOD V LEDOVÉM LEZENÍ NA RYCHLOST

Termín konání: 16. února 2019
Místo konání: Ledová stěna Vír
Kategorie soutěžících: Muži, Ženy
Startovné: 100 Kč při on-line rezervaci do 15. února 2019 do 20:00, ostatní na místě 200 Kč (členové ČHS 150 Kč)
Ceny: prize money pro první tři v kategoriích (3000, 2000, 1000 Kč), věcné ceny

Harmonogram závodu:
9:00
 – 12:30 -  registrace do závodu (chata Krabička)
13:00 – 16:00 – kvalifikace
16:10 – vyhlášení finalistů
16:00 – 17:45 – pauza
17:45 – 18:00 – shromáždění finalistů v prostoru startu, poučení 
18:00 – start finále žen
cca. 18:30 – start finále mužů
cca. 19:30 – vyhlášení výsledků VÍRSKÝ CEPÍN 2019

Registrace závodníků:
On-line prostřednictvím rezervačního kalendáře a na místě v den konání závodu od 9:00 do 12:30.

Pravidla závodu:

VÍRSKÝ CEPÍN je závod v ledovém lezení na rychlost. Úkolem soutěžících je překonat stanovenou cestu v co nejkratším čase. V kvalifikaci se poleze jedna vybraná závodní cesta. Rozhodující bude nejlepší čas ze dvou pokusů. Do finále postupuje 7 můžů a 5 žen. Ve finále se poleze jiná cesta než v kvalifikaci, tentokrát na tři pokusy, z nichž opět rozhodne čas nejrychlejší . Jako první budou ve finále startovat poslední postupující z kvalifikace, vítězové kvalifikace pak jako poslední.

Lezec je jištěn lanem vedeným přes horní vratný bod (top rope), jistící lano je v průběhu výstupu bezpečně dobíráno, je však zákázána jakákoli pomoc ze strany jističů dobíráním "natvrdo". Po pádu do lana je pokus neplatný. Pádem se rozumí zachycení lezce do jistícího lana při ztrátě kontaktu háků (cepínů) s ledem na více jak jednu vteřinu.

Pravá a levá hranice závodní cesty je na ledové stěně vyznačena páskami, barvou, nebo svítící trubicí. Vybočení z koridoru cesty (použití háků (cepínů) nebo závodní obuvi (maček) mimo hranice cesty) znamená neplatný pokus. Ztráta lezecké zbraně (pád cepínu, stržení mačky), případně její poškození v průběhu výstupu, znamená neplatný pokus, a to bez nároku na opravu.

Závodník zastavuje časomíru (a tím určuje výsledný čas svého pokusu) úderem háku (cepínu) do zvonu nebo spínače umístěného na konci závodní cesty. Při závadě časomíry nebo jistícího systému má závodník právo na opravný pokus.

Zranění způsobená padajícím ledem, případně neopatrným či nesprávným použitím lezeckých zbraní, nejsou důvodem pro opravný pokus.

Soutěžní pokus je omezen časovým limitem 3 minuty v kvalifikaci a 2 minuty ve finále.

Vybavení soutěžících: dle aktuálních pravidel UIAA Ice Climbing Commission: http://www.theuiaa.org/documents/iceclimbing/Annex_2_2018_UIAA_Ice_Climb...

Pozor! Použití rychlostních háků (tzv. fifi) a závodní obuvi je pro Vírský cepín 2019 povoleno. Samozřejmě pouze při dodržení povinných rozměrů (výše zmíněný odkaz)

 

 

Oficiální Facebook

   

Hlavní partner