Jste zde

Via Ferraty

V roce 2015 díky podpoře města Bystřice nad Pernštejnem a obce Vír vznikly ve Víru dvě via Ferraty – Via Ferrata Ledová stěna a Via Ferrata Jezerní stěna. O pět let později přibyla třetí – Via Ferrata Horní vyhlídka. Zhotovitelem a správcem zajištěných cest je Ledová stěna Vír, z.s.

Při přípravě a následné realizaci byl kladen důraz na zpřístupnění skalních terénů, jinak dostupných pouze za využití horolezecké techniky, široké veřejnosti a zejména dětem a mládeži. Vznikly tak dvě zajištěné cesty obtížnosti B/C a jedna obtížnosti C, všechny nabízející překrásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Ve Víru si tak můžete vyzkoušet další formu horolezectví přinášející spíše než lezecký zážitek "zážitkové lezení" pro celou rodinu.

Vírské ferraty jsou spojeny do jednoho značeného turistického okruhu (mapa), který pohodovým tempem zvládnete za hodinu a půl. Pohyb na zajištěných cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí a jen s patřičnou výbavou - minimálně ferratový set a přilba (vybavení si můžete zapůjčit v naší půjčovně přímo pod skálou).

K parkování využívejte prosím výhradně prostor podél silnice naproti Ledové stěně (viz. mapka), v prostoru pod Jezerní stěnou prosím neparkujte.

Aktuální informace z Vírských ferrat můžete sledovat i na facebooku.

Via Ferrata Ledová stěna
K nástupu do první ferraty ve Víru Vás zavedou kamenné schody vinoucí se svahem od chaty Krabička k východní stěně Velké věže. Jistící lano vede po celou dobu po levé ruce a stoupá nejdříve východní, a dále severní stěnou k vrcholu Velké věže, který obchází, a přivádí návštěvníky na pět metrů dlouhý lanový most. Dalším strmým výšvihem pokračuje na vyhlídku, kde je jistící lano přerušeno (v současné době zde není instalováno zábradlí, dbejte tedy zvýšené opatrnosti). Dále pokračuje po asi pěti metrech na hřeben, kde v místě přechodu skalnatého hřebene ve svah ferrata končí.

Na ferratu navazuje značená stezka vedoucí k ferratě Horní vyhlídka, na hráz VD Vír I a dále k nástupu do ferraty na Jezerní stěně. Sestupová cesta vede jižním svahem hřebene k východní stěně Velké věže a zpět ke Krabičce.

Via Ferrata Horní vyhlídka
Druhá Vírská ferrata je nejkratší, zato ale vyžaduje o něco více lezeckých dovedností a jako jediná nabízí výhled na vodu v přehradě. Začíná na skalním hřebeni přibližně sto metrů od konce první a přivede Vás k ní značený ferratový okruh. Po kamenných schodech se lehce dostanete na hřeben, kde se Vám naskytne překrásný výhled na VD Vír I. Jistící lano opět vede celou ferratou po levé ruce. Záhy po nástupu se octnete na lanovém přemostění dlouhém necelých pět metrů, dále stěnou vzhůru (výlez kolmou stěnkou je poměrně obtížný, dobře tedy zvažte své schopnosti) a poté lehce po hřebeni ke konci ferraty.

Na ferratu navazuje značená stezka vedoucí na hráz VD Vír I a dále k nástupu do ferraty na Jezerní stěně. Sestupová cesta je zpět ke konci ferraty na Ledové stěně a dále svahem k chatě Krabička.

Via Ferrata Jezerní stěna
Poslední Vírská ferrata začíná v zatáčce pod hrází VD Vír I. Nástupový žebřík v severozápadní stěně nelze přehlédnout a jistící lano opět vede celou ferratou po levé ruce. Cestou vzhůru se za zády odkrývají krásné výhledy na hráz VD Vír I, které přímo vybízejí k zastavení. Asi v polovině se ferrata láme do jihozápadní stěny a pokračuje k vrcholu, odkud je výhled na hráz opravdu exkluzivní.

Od zakončení jistícího lana cesta dále pokračuje svahem na hranici lesa. Odtud lze po pěšině sestoupit zpět na silnici mezi parkoviště a nástup do ferraty (sestupová trasa není značena, neboť bude v zájmu zachování soukromí místních obyvatel změněna), nebo pokračovat do kopce na vyhlídku na Klubačici a dále do Víru.

 

Rezervace Via ferrata Vír

Rezervujte si materiál na ferraty

Oficiální Facebook

   

Hlavní partner