MČR v ledolezení na rychlost - Vírský cepín 2024

29. Leden 2024, 22:27

Ve středu 31.1.2024 se bude ve Víru konečně znovu závodit o titul nejrychlejších lezců po ledu. Tradici klání na vírské ledové stěně datované od roku 2009 přerušily sezóny covidových restrikcí, v kombinaci s teplými zimami. Ani letos nebyla cesta k úspěšnému uspořádání snadná, a proto pozdní oficální pozvánka, volba středečního termínu, nebo jiné organizační komplikace. Přeze všechno doufáme, že podoba akce zůstane stejná, jak si ji pamatujeme z posledního ročníku 2019 a pobaví diváky i závodníky. Se všemi se těšíme na chatě Krabička ve středu od 16:00 na viděnou. 

Informace pro závodníky:

VÍRSKÝ CEPÍN 2024

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V LEDOVÉM LEZENÍ NA RYCHLOST

 

Termín konání: 31.1.2024

Místo konání: Ledová stěna Vír

Kategorie soutěžících: Muži, Ženy, juniorské kat.

Startovné: 200 Kč

 

Harmonogram závodu:

16:00 – 17:00 – prezence závodníků

17:00 – shromáždění v prostoru startu, porada

17:00 – 21:00 – průběh závodu

21:10 – vyhlášení výsledků VÍRSKÝ CEPÍN 2024

21:30 - ??? - oslava vítězů v Krabičce

Přihlašování závodníků: https://forms.gle/YoRe1DHDWKc3CBj1A

Platba startovného na místě

Pravidla závodu:

VÍRSKÝ CEPÍN je závod v ledovém lezení na rychlost. Úkolem soutěžících je překonat stanovenou cestu v co nejkratším čase.

Lezec je jištěn lanem vedeným přes horní vratný bod (top rope), jistící lano je v průběhu výstupu bezpečně dobíráno, je však zákázána jakákoli pomoc ze strany jističů dobíráním "natvrdo". Po pádu do lana a jeho zachycení jističem může závodník pokračovat ve výstupu, neboť se předpokládá, že pád do lana je fatální chybou, která způsobí znatelnou časovou ztrátu oproti nechybujícím lezcům, a není tedy důvodem k diskvalifikaci.

Pravá a levá hranice závodní cesty je na ledové stěně vyznačena páskami, barvou, nebo světelnými trubicemi. Vybočení z koridoru cesty (použití háků, cepínů nebo maček mimo hranice cesty) znamená diskvalifikaci závodníka. Ztráta lezecké zbraně (pád háku, cepínu, stržení mačky), případně její poškození v průběhu výstupu, znamená diskvalifikaci závodníka, a to bez nároku na opravný pokus.

Závodník zahajuje svůj pokus uvolněním spínače ve startovní pozici a zastavuje časomíru (a tím určuje výsledný čas svého pokusu) dotykem (úderem) na vypínač na konci závodní cesty. Při závadě časomíry nebo jistícího systému má závodník právo na opravný pokus.

Zranění způsobená padajícím ledem, případně neopatrným či nesprávným použitím lezeckých zbraní, nejsou důvodem pro opravný pokus.

Soutěžní pokus je omezen časovým limitem 60 vteřin na výstup.

Vybavení soutěžících: dle aktuálních pravidel UIAA Ice Climbing Commission:

https://iceclimbing.sport/wp-content/uploads/2024/01/Annex_2_2024_UIAA_Ice_Climbing_Competition_Regulations_final.pdf

Rezervace Via ferrata Vír

Rezervujte si materiál na ferraty

Oficiální Facebook

   

Hlavní partner