Turistický okruh Via ferraty Vír

22. Květen 2020, 18:00

Via ferraty Vír se staly během pěti let existence velmi populární, původní projekt turistického okruhu, kombinujícího pěší turistiku a lezení po skalách, však stále nebyl dokončen. Chybělo kvalitní značení, ale především ještě jeden úsek ocelového lana ve velmi atraktivním místě. Oboje se nám letos podařilo zrealizovat. Pokud tedy přemýšlíte nad víkendovou zábavou nebo jste se rozhodli letošní dovolenou trávit aktivně v České republice, je Vír a celý region Bystřicka na Vysočině velice zajímavou lokalitou.

Via ferrata okruh
Červeným kroužkem v bílém kruhovém poli značená jednosměrná stezka Vás provede přes všechny tři vírské ferraty. Začíná u západní strany chaty Krabička, odkud stoupá po kamenných schodech k nástupu na Via ferratu Ledová stěna.Ta mimo prvních výhledů do údolí Svratky a na přehradní hráz VD Vír I nabízí i pět metrů dlouhý lanový most. Po jejím přelezení následuje pěší úsek do kopce až k výraznému skalnímu hřbetu s výškou necelých 10ti metrů. Na jeho konci je nástup na nově dokončenou Via ferratu Horní vyhlídku. Památeční fotografie z jejího lanového přemostění s přehradou v pozadí by ve Vašem albu zážitků neměla chybět. Po jejím překonání stezka opět stoupá ve směru značení až na širokou lesní cestu, na které si na chvíli od ferratování odpočinete. Máte tak čas vychutnávat pěkné výhledy do údolí Svratky. Nezapomeňte ale nadále sledovat značení, okruh totiž opouští lesní cestu a sestupnou pěšinou Vás dovede na silnici. Za zatáčkou už je další atrakce okruhu, a sice procházka přes přehradní hráz VD Vír I. Z jednoho místa na hrázi je možné spatřit takřka v zákrytu všechny vírské ferraty, z nichž dvě už máte v ten moment za sebou. Po přechodu hráze Vás ještě čeká ferrata Jezerní stěna. K ní se dostanete serpentinovitou dobře značenou stezkou. Závěrečná část okruhu navede návštěvníky od konce poslední ferraty, okolo bytového domu zpět k chatě Krabička.

Celý okruh měří takřka tři kilometry, má převýšení 180 metrů a klidným tempem Vám zabere necelé dvě hodiny. Nejnižší bod (390 m) je u chaty Krabička, nejvýše vystoupáte nad Horní vyhlídkou do 515 m. Zde naleznete podrobný popis ferrat a mapku okruhu.

Sledujte nadále naše stránky, další novinky pro nadcházející sezónu přineseme brzy.

Rezervace Via ferrata Vír

Rezervujte si materiál na ferraty

Oficiální Facebook

   

Hlavní partner