Jste zde

Skalní oblast Vír

Skály v obci Vír jsou nepřehlédnutelnou dominantou údolí, a to zejména pro návštěvníky, jejichž zálibou je horolezectví.

Historii zdejšího skalního lezení můžeme tušit pouze z nálezů několika starých skob a jednoho zašlého vklíněnce. O současný rozvoj horolezectví v obci Vír se starají členové horolezeckého spolku Ledová stěna Vír, z.s., jimž se podařilo získat oficiální povolení k provozování skalního lezení v této oblasti, a to mimo jiné v sektorech, které podléhají ochraně přírody. Vírské skály jsou tak registrovány mezi skalní oblasti ČR.

K parkování lze využít výhradně prostor podél silnice na levém břehu řeky Svartky (viz. mapka), v prostoru pod Jezerní stěnou prosím neparkujte.

Lokalita nabízí tři sektory:

Maratonka
Skála na levém břehu řeky Svratky, cca. 200 metrů od mostu (hlavní silnice č. 388) proti proudu. Vypíná se na hranici přírodní rezervace Vírská skalka přímo nad komunikací směřující na Vírskou přehradu. Maratonka je tvořena tvrdšími rulovými partiemi mezi převládajícím měkčím svorem. Větší část skály je zvětralá, proto je k lezení využitelný pouze pás vlevo od výrazného pilíře s šířkou přibližně 7 metrů a výškou okolo 25 metrů (vyznačen na fotografii). Do tohoto pásu se vejde maximálně 5 lezeckých cest, včetně  variant. To není mnoho, přesto je snaha cesty odjistit a skálu zpřístupnit, neboť díky své jihozápadní orientaci nabízí příjemné, slunné lezení.

Velká a Malá věž
Skály na pravém břehu řeky Svratky naproti areálu  továrny (650 metrů od mostu). Tyto dvě samostatné věže byly do roku 2008 pokryty hustým porostem a pro horolezectví tudíž zcela nepoužitelné. V průběhu podzimu 2008 byla nejprve očištěna Velká věž a od této doby je každou zimu využívána jako Ledová stěna. O rok později byla očištěna i Malá  věž. Obě mají velký potenciál i pro letní sportovní lezení. Pro potřeby Ledové stěny jsou obě skály osazeny jistícími stanovišti z lepených borháků. Vlastník pozemku s provozováním horolezectví souhlasí, prostor skal nepodléhá žádnému režimu ochrany přírody.

Skály "pod hrází"
Skály na levém břehu řeky Svratky nacházejí se přímo nad silnicí vedoucí z Víru na přehradní hráz. Výrazné jsou až po pracném očištění od náletových porostů, kvalita horniny je však ze všech vírských skal nejlepší, přičemž tyto kompaktní stěny nabízejí ideální lezecký terén s potenciálem až pro 30 cest. Od očištění skal v roce 2013 probíhá postupné odjišťování Jezerní stěny (blíže k přehradní hrázi), Vodácká doposud odjištěna není.

Prozatimní verzi průvodce naleznete zde.

Rezervace Via ferrata Vír

Rezervujte si materiál na ferraty

Oficiální Facebook

   

Hlavní partner