Jste zde

Historie ledové stěny

Myšlenka pochází od místních horolezců. Inspirací jim byl zdejší potok, který stéká do Svratky přes několik skalních stupňů a v zimě se na něm tvoří ledová kaskáda. Právě zde byly ve Víru poprvé použity cepíny a mačky.

V roce 2005 mělo dojít k prvnímu pokusu zaledovat strmý svah nad vírským kluzištěm, který skončil zamítnutím ze strany majitele pozemku. Jiné vhodné místo se našlo následující rok i s nutným povolením, a tak nic nebránilo vzniku 10 metrů vysoké stěny z ledu. Stačilo použít ponorné čerpadlo a požární hadice a trpělivým kropením skály vytvořit dostatečně silnou vrstvu ledu pro lezení. I v roce 2007 byla využita lokalita kempu Na kopci nedaleko Víru, kde výtlak čerpadla stačil pouze na právě oněch 10 metrů výšky.

To bylo ale pro horolezce málo, a proto se v roce 2008 celý projekt přesouvá přímo do katastru obce na místo současného provozu. Nyní zajišťuje výkonnější čerpadlo dostatečný přísun vody na zalednění dvou skalních útvarů Velké a Malé věže, které se nachází v severozápadní části obce, na pravém břehu řeky Svratky. Toto místo se stalo natrvalo domovem ledového lezení v České republice a každý ho dnes zná pod názvem Ledová stěna.

Mediálním partnerem Ledové stěny byl od roku 2008 do roku 2012 portál adrex.cz, kde byly prezentovány informace o aktuálním dění. V roce 2013 převzaly tuto úlohu vlastní webové stránky Ledové stěny Vír.

Rezervace Via ferrata Vír

Rezervujte si materiál na ferraty

Oficiální Facebook

   

Hlavní partner